Výcvikové systémy
IANTD
International Association of Nitrox and Technical Divers
Americký výcvikový systém
první agentura IAND (internacional associacion of nitrox divers) oprávněná cvičit a školit rekreační potápěče v používání obohaceného vzduchu Nitroxu (EANx) a udělovat jim mezinárodně platné osvědčení byla založena Dickem Rutkowski. Dick Rutkowski vedl na Floridě tlakovou komoru a ošetřoval mnoho potápěčů postižených dekompresní nemocí. Byl přesvědčen, že tyto nehody by se nestaly nebo by byly alespoň méně závažné kdyby potápěči používali Nitrox. Svaz v příštích šesti letech (tj. do r. 1991) certifikoval na 2 500 potápěčů cvičených v používání Nitroxu, v létě 1995 jich bylo již 11 000 a IAND se stala největším svazem na světě, zabývajícím se technickým potápěčským výcvikem.
V roce 1991 převzal vedení IAND Tom Mount. Vložil do zkratky ono "T" znamenající "technický" (IANTD) a rozšířil tréninkový program tak, že není založen na fixních ideálech jednoho muže, nýbrž na zkušenostech amerického námořnictva, NOAA a Miamské university, na níž Tom vedl potápěčský program. IANTD rozšířila rozsah certifikací na hloubkové ponory se vzduchem a všemi ostatními dýchacími plyny jinými než vzduch pro rekreační potápění a pro použití při technickém potápění. Jako průkopník tohoto odvětví IANTD stanovila první mezinárodně uznávané normy a postupy včetně pomocných textů a postupů výcviku
IANTD Central Europe
Od ledna 1997 je IANTD zastoupena i v ČR a na Slovensku. V roce 1998 byl uspořádán první instruktorský kurz s českým instruktorem trenérem Tomášem Konárkem. Bylo vycvičeno prvních deset Advanced EANx Instruktorů. Začátkem roku 1999 se IANTD Central Europe podařilo jako prvnímu výcvikovému systému u nás rozšířit nabídku kurzů o kurzy potápění s rebreathery Dolphin a Ray.
CMAS
Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques
Francouzský výcvikový systém
Světová potápěčská konfederace CMAS - (též World Diving Federation) byla založena v roce 1959 a představuje jednu z vedoucích světových organizací v oblasti sportovního a rekreačního potápění.
Začátky CMAS jsou spjaty s Mezinárodní konfederací sportovního rybolovu, ve které se počátkem padesátých let začali sdružovat zájemci a fandové sportovního potápění a zejména lovu ryb na nádech harpunou. V rámci této mezinárodní organizace byl dne 22. února 1952 založen „Výbor pro podvodní sporty“ (Comité des Sports Sous-Marins), který shromažďoval všechny již výše uvedené zájemce, případně jejich národní svazy. Vzhledem k tomu, že činnost tohoto výboru a jeho členů se neustále rozrůstala a svým rozsahem přerůstala působnost výboru, došlo při příležitosti kongresu Mezinárodní konfederace sportovního rybolovu dne 28. září 1958 k setkání delegátů národních svazů SRN, Belgie, Brazílie, Francie, Řecka, Itálie, Monaka, Portugalska, Švýcarska, USA a Jugoslávie, kteří se dohodli na principech založení nezávislé mezinárodní konfederace, zahrnující všechny podvodní disciplíny. S tímto cílem bylo uskutečněno ve dnech 9. - 11. ledna 1959 v Monaku setkání delegátů dále uvedených svazů či federací a bylo zde rozhodnuto o založení světové potápěčské konfederace CMAS. Zakládajícími svazy či federacemi se staly národní potápěčské organizace těchto států: SRN, Belgie, Brazílie, Španělsko, USA, Francie, Velká Británie, Řecko, Itálie, Malta, Monako, Holandsko, Portugalsko, Švýcarsko a Jugoslávie. Konfederace byla vyhlášena s vlastní technickou, řídící a administrativní autonomií, vždy však v souladu se zákony té země, kde sídlí vedení CMAS. Sídlem vedení CMAS se stala Paříž a prvním presidentem CMAS se stál světoznámý vynálezce aqualungu, potápěč a oceánograf Jacques Yves Cousteau.
CMAS v duchu svých cílů v současné době sdružuje 118 členských organizací (potápěčských svazů, federací a jiných) z 81 zemí všech kontinentů celého světa se členskou základnou více jak 8,5 milionů potápěčů. CMAS je členem MOV (mezinárodní olympijský výbor), UNESCO (nevládní organizace OSN pro vědu, kulturu a umění), UICN (mezinárodní organizace pro ochranu přírody), AGFIS (mezinárodní organizace neolympijských sportů) a World Games (mezinárodní organizace pořádající Světové hry). V roce 1986 zařadil MOV plavání s ploutvemi mezi olympijské sporty a generální shromáždění CMAS v roce 1997 se konalo v sídle MOV za účasti presidenta MOV Juan Antonio Samaranche.
Sídlem vedení CMAS je v současnosti Řím a to v budově italského olympijského výboru na adrese: CMAS, Viale Tiziano, 74 - 00196 ROMA – ITALIE
Z ORKY |
---|
POTÁPĚNÍ S PŘÍSTROJEM NA ZKOUŠKU |
![]() |
Každé úterý od 20:00 do 21:30 v období září - červen v plaveckém bazénu Výstaviště Praha, a.s., Výstaviště 67 170 00 Praha, Bubeneč |
Dárkové poukazy |
---|
KURZY POTÁPĚNÍ |
---|
Potápěčský kurz pro začátečníky |
![]() |
Potápěčské kurzy pro začátečníky jsou každé úterý od 17 hod. v učebně ORCA a na bazénu Výstaviště. |